Här finner du lokala Schäferhundklubbar i hela Sverige.
Vissa av klubbarna har egna hemsidor, klicka på klubbens namn så kommer du till deras hemsida.
Schäferhundklubben är uppdelad i distrikt och lokalklubbar.

Schäferdistrikt Gotland

ORDFÖRANDE
Lina Johansson
Tel 0739-694762
linashastochhund@hotmail.com

SEKRETERARE
Ann-Kristin Munter
Tel 0703-162448
ankimunter59@gmail.com

KASSÖR
Urban Boberg
Tel 0762-305459
urbanboberg@telia.com

Schäferdistrikt Gävleborg

ORDFÖRANDE
Britt-Marie Hillberg
Tel 076-024 09 75
brittmarie.hillberg@gmail.com

SEKRETERARE
Annette Mosell
Tel 0703-716589
sdgavleborg@gmail.com

KASSÖR
Lena Nielsen
Tel: 070-5810889
lenanielsen66@hotmail.com

Sk Gefle>>>

ORDFÖRANDE
Elin Hillberg
Tel 076-026 09 75
hillbergelin@hotmail.com

SEKRETERARE
Annette Mosell
Tel 0703-716589
sekreterare.skgefle@gmail.com

KASSÖR
Anna Nolén
Tel 0703-95 09 07
kassor.skgefle@gmail.com

Schäferdistrikt Mellannorrland

ORDFÖRANDE
Gunnel Crona
Tel 0702-056612
akjas@telia.com

SEKRETERARE
Anders Löfgren
Tel 0703-372905
klappnasskog@gmail.com

KASSÖR
Kjell Näslund
Tel 0703-208054
kjell.naeslund@outlook.com

Sk Härnösand

ORDFÖRANDE
Gunilla Nilsson
Tel 0706-861526
gunilla.b.nilsson@outlook.com

SEKRETERARE
Gunnel Crona
Tel 0702-056612
akjas@telia.com

KASSÖR
Kjell Näslund
Tel 0703-208054
kjell.naeslund@outlook.com

Schäferdistrikt Närke

ORDFÖRANDE 
Lars-Göran Larsson
Tel 0706-386696
kennel.observant@gmail.com

SEKRETERARE
Camilla Eriksson
Tel 0725-11649
metallvagen14@gmail.com

KASSÖR 
Jonas Stål
Tel 0707-309309
jonas@predictum.se

Sk Hagatorp>>>

ORDFÖRANDE 
Lars-Göran Larsson
Tel 070-63 86 696
kennel.observant@gmail.com

SEKRETERARE
Camilla Eriksson
tel 0725-11649
metallvagen14@gmail.com

KASSÖR
Jonas Stål
Tel 0707-309309
jonas@predictum.se

Schäferdistrikt Skaraborg

ORDFÖRANDE
Mona Djurfeldt
Tel 0767-086525
christa395@hotmail.com

SEKRETERARE
Daniel Nilsson
Tel 0722-775197
daniel@k9-sport.com

KASSÖR
Frida Larsson
Tel 0512-211 45
frida@basegarden.se

Sk Vårgårda

ORDFÖRANDE
Mona Djurfeldt
Tel 0767-086525
christa395@hotmail.com

SEKRETERARE
Daniel Nilsson
Tel 0722-775197
daniel@k9-sport.com

KASSÖR
Frida Larsson
Tel 0512-211 45
frida@basegarden.se

Sk Såtenäs

ORDFÖRANDE
Johan Nilsson
Tel 0730-548137
aback@live.se

SEKRETERARE
Camilla Jansson
Tel 0723-097963
satenas.sk@gmail.com

KASSÖR
Jessica Marklund
Tel 0707-681543
kennelmcliams@gmail.com

Schäferdistrikt Skåne/Blekinge

ORDFÖRANDE
Margaretha Eliasson
Tel: 0760-268139
ordforande@sdskaneblekinge.se

SEKRETERARE
Christina Edvardsson
Tel: 0703-622010
sekreterare.sd.sb@gmail.com

KASSÖR
Sten Henningsson
Tel: 0705-145822
kassorsten.sd.sb@gmail.com

Sk Sturup

ORDFÖRANDE
Magnus Andersson
Tel 0707 126688
voijne@yahoo.se

SEKRETERARE
Helena Arnesdotter
Tek: 0761 645244
helena@esrab.se

KASSÖR
Susanne Aspelin
Tel 0707-126688
voijne@yahoo.se

Sk Åstorp

ORDFÖRANDE
Björn Jönsson
Tel: 0709 78 02 44
bjonsso1@kenvue.com

SEKRETERARE
Maria Wimmerstedt
Tel: 0768-503312
mariawimmerstedt38@gmail.com

KASSÖR
Pia Stenberg
Tel: 0700-918403
pia.stenberg@hotmail.com 

Sk Stehag>>>

ORDFÖRANDE
Marie-Louise Ekelund
Tel 0735-468106
miaekelund@outlook.com

SEKRETERARE
Fei Heinestam
Tel 0730-814183
fei.heinestam@gmail.com

KASSÖR
Kjell Hellqvist
Tel 0702-021195
kjell.a.hellqvist@gmail.com

Sk Listerby>>>

ORDFÖRANDE
Ulf Abramsson
Tel 073-8024818
sniboranzi@hotmail.com

SEKRETERARE
Lars-Göran Hansen
Tel 0701-471539
belganet.citty@gmail.com

KASSÖR
Sten Henningsson
Tel 0705-145822
sksolvesborg.kassor@gmail.com

Sk Sölvesborg>>>

ORDFÖRANDE
Annika Kristensson
Tel 0707-907485
annikakristenssonn@gmail.com

SEKRETERARE
Felicia Kristensson
Tel 0702-695676
schaferhundklubbsolvesborg@gmail.com

KASSÖR
Sten Henningsson
Tel 0705-145822
sksolvesborg.kassor@gmail.com

Schäferdistrikt Småland

ORDFÖRANDE
Björn Forsell
Tel 0769-282100
bjornforsell@hotmail.com

SEKRETERARE
Caroline Petersson
Tel: 0704-831321
z.flacki@gmail.com

KASSÖR
Annelie Andersson
Tel: 0730-875025
annelie.a@icloud.com

Sk Alvesta>>>

ORDFÖRANDE
Ursula Sagebrant
Tel:0703-470081
ursulasagebrant@gmail.com 

SEKRETERARE
Anette Berglund
Tel: 070-0176664
taiimii@hotmail.com

KASSÖR
Martina Luna
Tel: 0707 – 229320
m.ohrn@hotmail.com

Sk Hok>>>

ORDFÖRANDE
Susann Johansson
Tel:070-6375757
susannj1961@gmail.com

SEKRETERARE
Thomas Fröding
 Tel: 073-8221470
froding68@yahoo.se     

KASSÖR
Erica Andersson
Tel: 0730-627332
kesandersson@hotmail.com 

Sk Habo

ORDFÖRANDE
Peter Edman
Tel: 0709-60085
peteredman63@gmail.com

SEKRETERARE
Annelie Johannessson
Tel: 0768-760601
annelie.johannesson@hotmail.com

KASSÖR
Jeanette Nyberg
Tel: 0707-660832
jnyberg33@gmail.com

Sk Höglandet

ORDFÖRANDE
Annetth Forsell
Tel 0768-20 00 22
Ordforande@skhoglandet.se

SEKRETERARE
Kenneth Merbach
Tel: 079-3355275
sekreterare@skhoglandet.se

KASSÖR
Björn Forsell  
Tel: 0769-28 21 00
kassor@skhoglandet,se

Sk Westbo

ORDFÖRANDE
Juhani Kariniemi 
Tel: 076-3419226
quadratracs@tele2.se

SEKRETERARE
Madeleine Aho Lövenblom
Tel: 0737-243231
madeleinefoto@hotmail.com

KASSÖR
Annelie Andersson
Tel: 0730 -87 50 25
schaferhundklubbenwestbo@gmail.com

Sk Jönköping

ORDFÖRANDE
Filip Hegestrand
Tel 0733-766565
hegestrandf@gmail.com

SEKRETERARE
Annelie Damberg
Tel 0737-171902
annelie.damberg@telia.com

KASSÖR
Angela Glennborn
Tel 0703-098777
angela_glennborn@hotmail.com

Schäferdistrikt Stockholm

ORDFÖRANDE

SEKRETERARE

KASSÖR

Sk Lövsättra>>>

ORDFÖRANDE
Stefan Dahlgren
Tel 070-866 53 82
ordforande.lovsattra@gmail.com

SEKRETERARE
Nina Johansson
Tel: 072-014 06 00
sekreterare.lovsattra@gmail.com

KASSÖR
Nicolae Eftenie
Tel: 076-014 90 11
kassor.lovsattra@gmail.com

Sk Stjärnborg>>>

ORDFÖRANDE
Sandra Pettersson
Tel 0704-296795
sandra87nyberg@gmail.com

SEKRETERARE
Nina Johansson
Tel 0720-140600
ninacinna@gmail.com

KASSÖR
Linda Nyberg
Tel: 073-977 99 18
linda_nyberg82@hotmail.com

Sk Ågesta>>>

ORDFÖRANDE
Jan Nilsson
Tel:0739-820352
jan.nilsson@sfa.ferplast.com

SEKRETERARE
Håkan Staaf
Tel: 076-5499028
longrow@live.se

KASSÖR
Anastasia Kadotchnikova Myhrberg
Tel: 0704-562618
akpersonal17@gmail.com

Schäferdistrikt Sörmland

ORDFÖRANDE
Bo Edoff
Tel: 0709-712054
bo.edoff@gmail.com

SEKRETERARE
Inger Nilsson
Tel: 070-6596475
nackrosens.kennel@telia.com

KASSÖR
Rose-Marie Pettersson Eisfeldt
Tel: 070-3411159
exanos.kennel@gmail.com

Sk Åker

ORDFÖRANDE
Jarmo Heiskanen
Tel: 0708-861184
aengsbacken@hotmail.com

SEKRETERARE
Kattis Ehrlander
Tel: 0708-888684
aengsbacken@hotmail.com

KASSÖR
Inger Nordström
Tel: 0707-338258
inger.nordstrom54@telia.com

Sk Eskilstuna

ORDFÖRANDE
Juhani Lamminen
Tel: 070-355 47 66 
lagunens@telia.com

SEKRETERARE
Inger Nilsson
Tel: 070-659 64 75
nackrosens.kennel@telia.com

KASSÖR
Leif Hjälm
Tel: 076-6334952
leifhjalm@gmail.com

Schäferdistrikt Värmland

ORDFÖRANDE
Mats Höglund
Tel 0722-145918
matshoglund@live.se

SEKRETERARE
Cecilia Ramberg
Tel 0768-382573
ramberg2014@outlook.com

KASSÖR
Leif Eriksson
Tel 0705-813450
leif.g.eriksson@bahnhof.se

Sk Solsta>>>

ORDFÖRANDE
Cecilia Ramberg
Tel 0768-382573
ramberg2014@outlook.com

SEKRETERARE
Mikael Ramberg
Tel 0768-382573
grebmar@hotmail.com

KASSÖR
Leif Eriksson
Tel 0705-813450
leif56.eriksson@gmail.com

Schäferdistrikt Västmanland

ORDFÖRANDE
Christer Häggström
Tel: 0703- 88 99 83
christer.haggstrom@gmail.com

SEKRETERARE
Laila Sundin
Tel 0737-308121
lailasundin112@gmail.com

KASSÖR
Lena Sönnerqvist
Tel 0709-164730
kassor@skenkoping.se

Sk Enköping>>>

ORDFÖRANDE
Birgitta Andersson
Tel: 0706-154907
birgitta.olovsson@telia.com

SEKRETERARE
Laila Sundin
Tel 0737-308121
lailasundin112@gmail.com

KASSÖR
Lena Sönnerqvist
Tel 0709-164730
lena.sonnerqvist@gmail.com

Sk Kungsör

ORDFÖRANDE
Rolf Lindh
070-217 23 38
rolf-lindh@telia.com

SEKRETERARE
Maria Prandl Norrgård
0707-562160
email@marianorrgard.se

KASSÖR

Ann-Kristin Axelsson
0705-261155
axelssonanki@hotmail.com

Sk Köping>>>

ORDFÖRANDE
Mattias Backlund
ordforande@skkoping.se

SEKRETERARE
Tobias Backlund
sekreterare@skkoping.se

KASSÖR
Jeanette Rosén
kassor@skkoping.se

Sd Västra

ORDFÖRANDE
Agnetha Bergvall
0707-817874
ordforande@sdvastra.se 

SEKRETERARE
Pia Kjärhus
0706-917625
sekreterare@sdvastra.se

KASSÖR
Mikael Eriksson
0708-407810
kassor@sdvastra.se

Sk Halmstad

ORDFÖRANDE
Carina Dahlhielm
 0707-562035
skhalmstad@gmail.com

SEKRETERARE
Amina Boulabbi
0739-800757
skhalmstad@gmail.com

KASSÖR
Stefan Dahlhielm
070-6181726
stefan.dahlhielm@gmail.com

Sk Warberg>>>

ORDFÖRANDE
Veronika Axelsson
Tel 0734-266835
axelsson.veronika5@gmail.com

SEKRETERARE
Frida Neumann 
Tel 0724-032424.
fridaneumann86@gmail.com

KASSÖR
Ingela Larsson
Tel 0705-102623
ingela.larsson_1@telia.com

Sk Uddevalla>>>

ORDFÖRANDE
Daniel Sandin
Tel: 0522-702 15
ordforande@skuddevalla.se

SEKRETERARE
Henrik Lind
Tel: 0706-506706
sekreterare@skuddevalla.se

KASSÖR
Ingegerd Ostheller
Tel: 0703-900371
kassor@skuddevalla.se

Sk Björnåsen>>>

ORDFÖRANDE
Carina Jönsson
Tel 0705-657151
carina.kustmarkens@telia.com

SEKRETERARE
Rebecca R. Bengtsson
Tel 0733-902616
reloinnocent@hotmail.com

KASSÖR
Rolf Karlsson
Tel 0702-072202
rolf.k.karlsson@telia.com

Sk Åsaka>>>

ORDFÖRANDE
Tomas Karlsson
0707-817898
topdogtomas@gmail.com

SEKRETERARE
Agnetha Bergvall
0707-817874
rabackens@gmail.com 

KASSÖR
Eva-Gun Karlsson
0707-707475
evagunk@gmail.com

Sk Romelanda>>>

ORDFÖRANDE
Reino Oskarsson
Tel 0703-25 00 26
reino@hedeforsen.se

SEKRETERARE
Pia Kjärhus
Tel 070-691 76 25
sekreterare@skromelanda.se

KASSÖR
Pernilla Utter
Tel 070- 840 78 10
kassor@skromelanda.se

Schäferdistrikt Östergötland

ORDFÖRANDE
Ulf Landberg
Tel 0738-396255
ulflandberg@gmail.com

SEKRETERARE
Gunilla Quist
Tel: 0733-319033
gunillacadie@gmail.com

KASSÖR
Annelie Bergman
Tel 0735-707311
jan.bergman.mjolby@telia.com

Sk Motala

ORDFÖRANDE
Tuomo Ratio
Tel 0709-106867
rautiotuomo@hotmail.com 

SEKRETERARE
Eija Lövgren
Tel 0761-313265
eija.lovgren@hotmail.se

KASSÖR
Annelie Bergman
Tel 0735-707311
jan.bergman.mjolby@telia.com

Schäferdistrikt Övre Norrland

ORDFÖRANDE
Thomas Larsson
Tel 0706-315857
info@quattrogarden.com

SEKRETERARE
Veronika Karlsson
Tel 0706-009619
veronika_karlsson@hotmail.com

KASSÖR
Torbjörn Edvall
Tel 0705-650797
tobbe@edvalls.se

Sk Skellefteå>>>

ORDFÖRANDE
Åsa Larsson
Tel 0706-750721 
ordforande@skskelleftea.se

SEKRETERARE
Carina Hjelm
Tel: 0705-092853
sekreterare@skskelleftea.se

KASSÖR
Ulrika Nilsson
Tel 0702-954051
kassor@skskelleftea.se

Sk Umeå>>>

ORDFÖRANDE
Thomas Larsson
Tel: 070-6315857
info@quattrogarden.com

SEKRETERARE
Åsa Johansson
Tel: 0703-389960
asa.johansson@me.com

KASSÖR
Thomas Nilsson
Tel  0730-756860
thomas.nilsson730@gmail.com