Avelskorade hundar
Du kan själv sortera genom att använda pilfunktionerna i tabellen. I sista kolumnen ”Resultat” finner ni hela provet i pdf: format. Denna öppnas genom att dubbelklicka på filens namn ( kan endast öppnas i dator)

NamnReg.nr:KorningsperiodBetygGodkändProtokoll-Tysk AvelskorningStatus
Adidac XaSE11492/20132019-2020Tillräcklig – släpperJAAk Adidac Xa 2018-03
Adidac ZobraSE17451/20142019-2020Utpräglad – släpperJAAk Adidac Zobra 2018-05
Adler See OduschaDK16079/2014LivstidUtpräglad/SläpperJA
Ambra Del Rione AnticoSE17802/20162018-2019Utpräglad – släpperJAAk Ambra Del Rione Antico 2017-10
Anemicos KarmaSE52696/20102018-2019Utpräglad – släpperJAAk Anemicos Karma 2017-11
Anemicos RoxetteSE52709/20122018-2019Utpräglad – släpperJAAk Anemicos Roxette 2017-12
Anemicos ShirazSE12724/2013LivstidUtpräglad – släpperJAAk Anemicos Shiraz 2016-15
Atilas EgonSE15484/2016LivstidUtpräglad – släpperJAAk Atilas Egon 2019-10
Atilas IndySE21772/20182025-2026Utpräglad – släpperJAAk Atilas Indy 06-2024
Beathalandet KellySE48484/20132018-2019 (2017)OtillräkligNEJEj Avelskorad 2017
Beathalandet LotusSE53225/20132018-2019Utpräglad/SläpperJAAk Beathalandet Lotus 2017-06
Bente Van Romantas HoeveSE15301/2016LivstidUtpräglad – släpperJAAk Bente van Romantos Hoeve 2017-02
Bizmarks Hof ElaineSE15825/2018LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Bizmarks Hof Elaine 2021-06
Bizmarks Hof ElviraSE15826/2018LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Bizmarks Hof Elvira 2021-05
Bizmarks Hof EmmaSE15827/20182023-2024Utpräglad – släpperJAAk Bizmarks Hof Emma 14-2022
Bizmarks Hof EskilSE15822/20182023-2024Utpräglad – släpperJAAk Bizmarks Hof Eskil 13-2022
Bizmarks Hof JudithSE44372/2019LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Bizmarks Hof Judith 2021-07
Bizmarks Hof LiselottSE10490/20202024-2025Utpräglad/SläpperJAAk Bizmarks Hof Liselott 2023-4
Bizmarks Hof LudvigSE10487/20202024-2025Utpräglar/SläpperJAAk Bizmarks Hof Ludvig 2023-07
Bizmarks Hof Qåre
SE22266/2021
2024-2025Utpräglad – släpperJAAk Bizmarks Hof Qåre 2023-11.
Bizmarks Hof RolfSE40329/20212024-2025Utpräglad/SläpperJAAk Bizmarks Hof Rolf 2023-03
Björnyvens QwinjaSE42067/20142018-2019Utpräglad – släpperJAAk Björn Yvens Qwinja 2017-04
Calippo KellyDK15934/20182025-2026Otillräklig, Ej GodkändNejAk intyg Calippo Kelly (Ej Godkänd)
Divaheden OzzySE57104/2015LivstidUtpräglat/SläpperJAAk Divaheden Ozzy 2018-08
Djurlöf’s Jax TellerSE26607/20142018-2019 (2017)Släpper EJNEJEj Avelskorad 2017
Ebafarmens AtaccSE56323/20162023-2024Utpräglad – släpperJAAk Ebafarmens Atacc 06-2022
Ebafarmens Bella DonnaSE54441/2013LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Ebafarmens Bella Donna 2017-18
Ebafarmens IwoSE60291/20212025-2026Utpräglad – släpperJAAk Ebafarmens Iwo 03-2024
Ebafarmens MillieSE10606/2016LivstidUtpräglad – släpperJA Ak Ebafarmens Millie 03-2020
Ebafarmens NoxSE58647/20202025-2026Utpräglad – släpperJAAk Ebafarmens Nox 04-2024
Ebafarmens OctopusSE51035/2019LivstidUtpräglad – släpperJAAk Ebafarmens Octopus 05-2024
Egga vom PendlerSE44377/20182023-2024Utpräglad – släpperJAAk Egga vom Pendler 07-2022
Essibos FarahSE11301/20182024-2025Utpräglad – släpperJAAk Essibos Farah 2023-21
Gildewangen’s JezzieSE15074/20132016-2017.2019-2020Utpräglad – släpperJAAk Gildewangens Jezzi 2015-02
Ak Gildewangens Jezzi 2018-06
Gildewngen’s LennoxSE37280/2013LivstidUtpräglad – släpperJAAk Gildewangens Lennox 2016-13
Goxyland Filippa
SE32288/2018
2024-2025 (2023)Otillräklig
NEJAk intyg Goxyland Filippa
Goxyland Julie
SE27619/2020
2024-2025 (2023)Otillräklig
NEJAk intyg Goxyland Julie
Grazie vom PendlerSZ2292822LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Grazie vom Pendler Livstid
Gullric’s Dana AristoSE39763/20192024-2025Utpräglad – släpperJAAk Gullric’s Dana Aristo 2023-10
Gullric’s Zsa ZsaSE29919/2014LivstidUtpräglat/SläpperJAAk Gullric´s Zsa Zsa 2018-11
Haino Vom Team HuhnegrabVDHSZ23482752021-2022Utpräglad/SläpperJAAk Haino vom Team Huhnegrab 2020-02
Hajen SpiritS66816/2009LivstidUtpräglad – släpperJAAk Hajen Spirit 2015-03
Haus Qira FenrisDKK03125/20202023-2024Utpräglad – släpperJAAk Haus Qira Fenris 2022-2023
Haus Qira FriggaDKK03132/2020LivstidUtpräglad – släpperJAAk Haus Qira Frigga 2023-22
Hylteland’s Bashira
SE51152/2017
2024-2025Utpräglad – släpperJAAk Hyltelands Bashira 2023-12
Imzedrift’s ClaudiaSE49031/2012LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Imzedrift’s Claudia 2017-09
Imzedrift´s NickSE27946/20192024-2025Utpräglad – släpperJAAk Imzedrift’s Nick 2023-18
Imzedrift´s TruckerSE54411/20212024-2025Utpräglad – släpperJAAk lmzedriff s Trucker 2023-19
Isaac vom RadhausJR760139no2023-2024 (2022)OtillräkligNEJEj Avelskorad 2022
Josumanos CinaSE16465/20172025-2026Utpräglad – släpperJAAk Josumanos Cina 10-2024
Kranichzug UllaSE11154/20182015-2016.2019-2020Utpräglad – släpperJAAk Kranichzug Ulla 2018-09
Kranichzug WroniFi46359/15LivstidUtpräglad – släpperJAAk Kranichzug Wroni 2021-04.
Kratmosens Amal
SE53788/2019
2024-2025Tillräklig/Släpper
JAAk Kratmosens Amal 2023-13
Kustmarken´s PixaSE23974/20192024-2025Utpräglad – släpperJAAk Kustmarkens Pixa 2023-20
Kustmarkens ÖyaSE58026/20122019-2020 (2018)OtillräkligNEJEj Avelskorad 2018
Leri BabetteDKK22952/20202024-2025Utpräglad – släpperJALeri Babette 2024-2025
Mannos TindraSE23220/2014LivstidTillräcklig – släpperJAAk Mannos Tindra 08-2022
Mannos VickoSE36305/2014LivstidUtpräglat/SläpperJAAk Mannos Vicko 2017-07
Miley vom MessinaSE 52118/2016LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Miley vom Messina 2019-09
Neros Del Lupo NeroSE54062/2016LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Neros Del Lupo Nero 2018-01
Noraja vom Merkur-SternSE52896/2013LivstidUtpräglad – släpperJAAk Noraja Merkur-Stern 2015-07
Officer von ArlettSE35318/2013LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Officer von Arlett 2015-09
Olly von der Kolonie
SE12590/20222025-2026Utpräglad – släpperJAAk Olly von der Kolonie 13-2024
Paddy Von Der FasanerieSE50071/20172019-2020Utpräglad – släpperJAAk Paddy von der Fasanerie 2018-07
Quattrogårdens DizzaSE11021/20152020-2021Utpräglad/SläpperJAAk Quattrogårdens Dizza 2019-01
Quattrogårdens EsterSE21705/20152020-2021Utpräglad – släpperJAAk Quattrogårdens Ester 2019-02
Quattrogårdens JazzaSE16384/20162021-2022Utpräglad/SläpperJAAk Quattrogårdens Jazza 2020-01
Quattrogårdens KerraSE26208/20162020-2021Utpräglad – släpperJAAk Quattrogårdens Kerra 2019-03
Quattrogårdens UlmeSE12247/2013LivstidUtpräglad – släpperJAAk Quattrogårdens Ulme 2015-04
Quattrogårdens UmaSE12248/2013LivstidUtpräglad – släpperJAAk Quattrogårdens Urna 2015-05
Quattrogårdens UssieSE12249/2013LivstidUtpräglad – släpperJAAk Quattrogårdens Ussie 2017-03
Que Sera Sera X-Men RogueSE18181/20182022-2023Utpräglad – släpperJAAk Que Sera Sera X-Men Rogue 2022-2023
Satinka vom BaphometSE58958/2010LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Satinka vom Baphomet 2015-11
Schezzheims TzarSE26388/2014LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Schezzheims Tzar 2017-05
Sensen Mann RiscoF123271/17LivstidUtpräglad – släpperJAAk Sensen Mann Risco 2021-03
Skegårdens NoggerSE22936/2014LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Skegårdens Nogger 2016-22
Skogsstugan GroggSE59283/20132019-2020Utpräglad – släpperJAAk Skogsstugans Grogg 2018-02
Sniffer’s ZniperSE11474/2015LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Sniffers Zniper 2017-15
Superioue’s Cinchi RocaSE49636/2018LivstidUtpräglad – släpperJaAk Superioue’s Cinchi Roca 02-2024
Superioue’s Goa
SE57773/2019
2024-2025Tillräklig/Släpper
JAAk Superioue’s Goa 2023-12
Superioue’s Hoppsan
SE10270/2020
2024-2025Utpräglat/Släpper
JAAk Superioues Hoppsan 2023-15
Superioue’s Kenya
SE44698/2020
2024-2025 (2023)Otillräklig
NEJAk intyg Superioues Kenya
Superioue’s Ohio
SE14467/2021
2024-2025Utpräglat/Släpper
JAAk Superioue’s Ohio 2023-16
Superioue’s OnyxiaSE54832/2014LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Superioue’s Onyxia 2017-08
Superioue’s RazamanazSE38213/2015Livstid (2019)OtillräkligNEJEj Avelskorad 2019
Superiuoe’s DaimSE16120/2019LivstidUtpräglad – släpperJAAk Superioue’s Daim 2021-02
Superiuoe’s SoyaSE55810/2015LivstidUtpräglad – släpperJAAk Superioue’s Soya 2019-08
Svarthällans RionaSE19993/2015LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Svarthällans Riona 2017-01
Team Bern MexxSE51507/2015LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team Bern Mexx 2019-07
Team Bern QuintessenceSE54939/2018LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team Bem Quintessence 2023-09
Team Bern SelectedSE30750/2019LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team Bern Selected 2023-08
Team Bern TwistySE54341/20192024-2025Utpräglat/SläpperJAAk Team Bern Twisty 2023-06
Team Cayira EllisSE10003/2014LivstidUtpräglad/SläpperJAAK Team Cayira Ellis 2017-17.
Team Cayira EnjaSE10009/2014LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team Cayira Enja 2015-17
Team Cayira HollieSE58919/20192024-2025Utpräglad – släpperJAAk Team Cayira Hollie 2024-2025
Team Cayira MizzieSE10276/20162020-2021Utpräglad/SläpperJAAk Team Cayira Mizzie 2019-06
Team Cayira OddSE20593/2016LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team-Cayira-Odd-05-2022
Team Cayira QuincySE19417/20172025-2026Utpräglad – släpperJAAk Team Cayira Quincy 09-2024
Team Cayira QvinnieSE20593/20162023-2024Utpräglad – släpperJAAk Team Cayira Qvinnie 01-2022
Team Cayira RitzaSE20027/20172023-2024Utpräglad – släpperJAAk Team Cayira Ritza 02-2022
Team Cayira TaraSE53582/2017LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team Cayira Tara 09-2022
Team Cayira ZharaSE44377/2018LivstidUtpräglad – släpperJAAk Team Cayira Zhara 04-2022
Team Rapi UxiDK06385/2014LivstidUtpräglat/SläpperJAAk Team Rapi Uxi 2020-05
Team Zilber Wasserfall EmiliyaSE18717/20222025-2026Utpräglad – släpperJAAk Team Zilber Wasserfall Emiliya 07-2024
Tesla av WennigårdenSE13441/20202023-2024Tillräcklig – släpperJAAk Tesla av Wennigården 10-2022
Thunder Dust’s BelleSE26036/20202025-2026Utpräglad – släpperJAAk Thunder Dust’s Belle 11-2024
Trönderjyckens MilouSE57988/2011LivstidUtpräglad – släpperJAAk Trönderjyckens Milou 2016-02
Trönderjyckens PlayboySE28986/20142018-2019Utpräglad – släpperJAAk Trönderjyckens Playboy 2017-13
Trönderjyckens SinglaSE45891/20152022-2023Utpräglad – släpper JAAk Trönderjyckens Singla 2021-01
Trönderjyckens ZorroSE11677/20182024-2025Utpräglad/SläpperJAAk Trönderjyckens Zorro 2023-05
Trönderjyckens’s SamurajSE45887/20152018-2019Utpräglad/SläpperJAAk Trönderjyckens Samuraj 2017-16
Ulvgårdens AllwinSE56707/20192024-2025Utpräglat/SläpperJAAk Ulvgårdens Allwin 2023-01
Ulvgårdens Ally
SE56709/2019
2024-2025Utpräglat/Släpper
JAAk Ulvgårdens Ally 2023-17
Ulvgårdens PrizkaSE43975/20182021-2022Utpräglad/SläpperJAAk Ulvgårdens Prizka 2020-04
Ulvgårdens RozzieSE36047/2013LivstidUtpräglad/SläpperJAAk Ulvgårdens Rozzie 2016-07
Ulvgårdens YamboSE25053/20122021-2022Utpräglad/SläpperJAAk Ulvgårdens Yambo 2020-03
Wallis von Bad-BollSE54008/20142016-2017.2019-2020Utpräglad/SläpperJAAk Wallis v Bad-Boll 2018-04
Wildblomman DovaSE15825/20122018-2019Utpräglad/SläpperJAAk Wildblomman Dova 2017-14
Woho’s GhoztSE31056/20202024-2025Utpräglad – släpperJAAk Woho’s Ghozt 2023-02
Woho’s KvackSE58430/20142025-2026Utpräglad – släpperJAAk Woho’s Kvack 08-2024
Woho’s LeifSE14613/2014LivstidUtpräglad – släpperJAAk Woho’s Leif 12-2022
Woho’s NikkiSE13050/20212025-2026Utpräglad – släpperJaAk Wohos Nikki 01-2024
Woho’s VizzlaSE53808/20172025-2026Utpräglad – släpperJAAk Woho’s Vizzla 12-2024
Ziegerkamp HenkeSE10577/20112019-2020Utpräglad – släpperJAAk Ziegerkamp Henke 2018-10

Korningslistor

DATUMPLATSLADDA NERDOMMARESTATUS
2025-05-25Sk SolstaAk 2024-05-25 Sk SolstaPeter Schorling
2024-05-19Sk SölvesborgAk 2024-05-19 Sk SölvesborgMats Höglund
2024-01-13Sk HöglandetAk 2024-01-13 Sk HöglandetPeter Schorling
2023-11-05 Sk ÅstorpAk 2023-11-05 Sk ÅstorpMats Höglund
2023-10-06Sk HöglandetAk 2023-10-06 Sk HöglandetMats Höglund
2023-09-23Sk SolstaAk 2023-09-23 Sk SolstaMats Höglund
2023-09-02Sk JönköpingAk 2023-09-02 Sk Jönköping.Åke Imland
2023-07-18Sd SörmlandAk 2023-07-18 Sd Sörmland (Salem)Fredrik Steen
2023-07-02Sk HagatorpAk 2023-07-02 Sk HagatorpFredrik Steen
2023-06-10Sd SörmlandAk 2023-06-10 Sd SörmlandFredrik Steen
2023-06-10Sk UmeåAk-2023-06-10-Sk-UmeåMats Höglund
2023-05-27Sk SolstaAk 2023-05-27 Sk Solsta Mats Höglund
2022-07-10Sk SolstaAk 2022-07-10 Sk SolstaMats Höglund
2022-07-07Sk SölvesborgAk 2022-07-07 Sk SölvesborgMats Höglund
2021-11-27Sk SolstaAk 2021-11-27 Sk SolstaMats Höglund
2021-07-24Sk HöglandetAk 2021-07-24 Sk HöglandetÅke Imland
2020-10-17Sk SolstaAk 2020-10-17 Sk SolstaMats Höglund
2020-08-09Sk SåtenäsAk 2020-08-09 Sk SåtenäsÅke Imland
2020-07-28Sk UmeåAk 2020-07-28 Sk UmeåFredrik Steen
2019-09-21Sk SolstaAk 2019-09-21 Sk SolstaMats Höglund
2019-07-30Sk HöglandetAk 2019-07-30 Sk HöglandetMats Höglund
2019-07-07Sk StehagAk 2019-07-07 Sk StehagMats Höglund
2019-06-07Sk UmeåAk 2019-06-07 Sk UmeåMats Höglund
2019-05-31Sd Skåne-BlekingeAk 2019-05-31 Sd Skåne-Blekinge.Fritz Bennedbeak
2019-05-29Sk SolstaAk 2019-05-29 Sk SolstaMats Höglund
2018-11-25Sk HaboAk 2018-11-25 Sk HaboFredrik Steen
2018-09-22Sk SolstaAk 2018-09-22 Sk SolstaMats Höglund
2018-06-30Sk SolstaAk 2018-06-30 Sk SolstaMats Höglund
2018-06-09Sk UmeåAk 2018-06-09 Sk UmeåFredrik Steen
2018-06-02Sd Skåne-BlekingeAk 2018-06-02 Sd Skåne-BlekingeFritz Bennedbaek
2018-05-20Sd SörmlandAk 2018-05-20 Sd SörmlandFredrik Steen
2017-12-30Sk StehagAk 2017-12-30 Sk StehagÅke Imland
2017-09-24Sk SolstaAk 2017-09-24 Sk SolstaMats Höglund
2017-07-14Sk SolstaAK 2017-07-14 Sk SolstaMats Höglund
2017-07-06Sk GefleAk 2017-07-06 Sk GefleMorten Nilsen
2017-06-17Sk SolstaAk 2017-06-17 Sk SolstaMats Höglund
2017-06-10Sk UmeåAk 2017-06-10 Sk UmeåMats Höglund
2017-06-03Sd Skåne-BlekingeAk 2017-06-03 Sd Skåne-BlekingeÅke Imland
2016-10-05Sk UmeåAk 2016-10-05 Sk UmeåFredrik Steen
2016-10-01Sk SolstaAk 2016-10-01 Sk SolstaMats Höglund
2016-08-27Sk SolstaAk 2016-08-27 Sk SolstaMats Höglund