Här finner du lokala Schäferhundklubbar i hela Sverige. klicka på klubbens namn så kommer du till deras hemsida.
Schäferhundklubben är uppdelad i distrikt och lokalklubbar.

Schäferdistrikt Gotland

ORDFÖRANDE
Lina Johansson
linahastochhund@hotmail.com
Tel 0739-694762

SEKRETERARE
Anette Rindros
anette.rindros@outlook.com
Tel 0735-535730

KASSÖR
Urban Boberg
urbanboberg@telia.com
Tel 0762-305459

Schäferdistrikt Gävleborg

ORDFÖRANDE
Tina Fridh
viceordforande@sdgavleborg.se
Tel 0706-998084

SEKRETERARE
Annette Mosell
sdgavleborg@gmail.com
Tel 0703-716589

KASSÖR
Lena Nielsen
lenanielsen66@hotmail.com
Tel 0706-45 11 43

Sk Gefle

ORDFÖRANDE
Birgitta Andersson
birgitta.olovsson@telia.com
Tel 070-615 49 07

SEKRETERARE
Annette Mosell
annette.b.m@telia.com
Tel 0703-716589

KASSÖR
Anna Nolén
anna.e.nolen@telia.com
Tel 0703-95 09 07

Sk Bergslagen

ORDFÖRANDE
Bo Östlund
Tel 0766-397366
bo.ostlund@telia.com

SEKRETERARE
Annie Hägerström
Tel 0737-360333
aha1991@hotmail.com

KASSÖR
Carin Östlund
Tel 0736-713632
info.hastcamp@telia.com

Schäferdistrikt Mellan Norrland

ORDFÖRANDE
Gunnel Crona
akjas@telia.com
Tel 0702-056612

SEKRETERARE
Linda Jansson
lindajansson71@hotmail.com
Tel 0702-405544

KASSÖR
Lennart Högel
lennart.hogel@telia.com
Tel 0706-805994

Sk Härnösand

ORDFÖRANDE
Gunilla Nilsson
gunilla.b.nilsson@outlook.com
Tel 0706-861526

KASSÖR
Kjell Näslund
kjell.naeslund@outlook.com
Tel 0703-208054

SEKRETERARE
Gunnel Crona
akjas@telia.com
Tel 0702-056612

Schäferdistrikt Närke

ORDFÖRANDE 
Lars-Göran Larsson
Tel 0706-386696
kennel.observant@gmail.com

SEKRETERARE
Helen Henriksson
Tel 0703-906329
info@migeva.se

KASSÖR 
Magnus Lundgren
Tel 0702-1 29 420
muffmagnusror@gmail.com

Sk Hagatorp

ORDFÖRANDE 
Lars-Göran Larsson
Tel 070-63 86 696
kennel.observant@gmail.com

SEKRETERARE
Helen Henriksson
tel 070-3906329
info@migeva.se

KASSÖR
Anne Nieminen
Tel 070-721 84 08
skhagatorp@gmail.com

Schäferdistrikt Skaraborg

ORDFÖRANDE
Mona Djurfeldt
Tel 0767-086525
christa395@hotmail.com

SEKRETERARE
Daniel Nilsson
Tel 0722-775197
daniel@k9-sport.com

KASSÖR
Frida Larsson
Tel 0512-211 45
frida@basegarden.se

Sk Vårgårda

ORDFÖRANDE
Mona Löf .Djurlöf 
Tel 0767-086525
christa395@hotmail.com

SEKRETERARE
Daniel Nilsson
daniel@k9-sport.com
Tel 070-5431091

KASSÖR
Frida Larsson
skvargarda@k9-sport.com
Tel 072-2012778

Sk Såtenäs

ORDFÖRANDE
Johan Nilsson
Tel 0730-548137
aback@live.se

SEKRETERARE
Camilla Jansson
Tel 0723-097963
satenas.sk@gmail.com

KASSÖR
Jessica Marklund
Tel 0707-681543
kennelmcliams@gmail.com

Schäferdistrikt Skåne/Blekinge

ORDFÖRANDE
Marie-Louise Kondrup
Tel 0734-458106
marielouise.stenshammer-kondrup@hotmail.com

SEKRETERARE
Anna-Lena Håkansson
Tel 0702-464823
sekreterare.sd.sb@gmail.com

KASSÖR
Margareta Eliasson
Tel 0760-268139
maggan.ezon@gmail.com

Sk Sturup

ORDFÖRANDE
Magnus Andersson
Tel 0734-365769 
magnus.andersson@se.issworld.com

SEKRETERARE
Bara Ragnarsdottir
Tel 0762-382494
bara.ragnarsd@gmail.com

KASSÖR
Susanne Aspelin
Tel 0705-436103
voijne@yahoo.se

Sk Åstorp

ORDFÖRANDE
Bengt Andersson
b_b.andersson@telia.com

SEKRETERARE
Eva Hammarbäck
eva@hammarbeck.se

KASSÖR
Mikael Olsson
mikael_ohlsson@live.se

Sk Stehag

ORDFÖRANDE
Daniel Strandberg
info@strandbergnilsen.se
Tel 0708-550681

SEKRETERARE
Håkan Håkansson
hakansson2005@gmail.com
Tel 0413-541129, 0703-349128

KASSÖR
Kjell Hellqvist
kjell.a.hellqvist@gmail.com
Tel 046-55198, 0702-021195

Sk Listerby

ORDFÖRANDE
Kirsi Selin
kirsi@afeed.se
Tel 0706-702168

SEKRETERARE
Lars-Göran Hansen
belganet.citty@gmail.com
Tel 0701-471539

KASSÖR
Sten Henningsson
sten.henningsson@gmail.com
Tel 0705-145822

Sk Hässle

ORDFÖRANDE
Ulf Danielsson
info.skhassle@gmail.com
Tel 0763-488368

SEKRETERARE
Marlene Johansson
info.skhassle@gmail.com
Tel 0707-351145

KASSÖR
Anders Odhner
info.skhassle@gmail.com
Tel 0768-771278

Schäferdistrikt Småland

ORDFÖRANDE
Björn Forsell
bjornforsell@hotmail.com
076 – 928 21 00

SEKRETERARE
Annica Pettersson
annicap1967@hotmail.com
070 – 538 12 21

KASSÖR
Astrid Olsson
073 – 061 77 31

Sk Alvesta

ORDFÖRANDE
Ursula Sagebrant
ordforande@skalvesta.se

SEKRETERARE
Anette Berglund
sekreterare@skalvesta.se
0761- 84204

KASSÖR
Martina Öhrn
kassor@skalvesta.se
0707 – 165 442

Sk Hok

ORDFÖRANDE
Annica Pettersson
0705-381221
annicap1967@hotmail.com

SEKRETERARE
Erica Andersson
kesandersson@hotmail.com
073-062 73 32

KASSÖR
Pernilla Carlstein Nordin
pernilla.c.nordin@gmail.com
070-564 57 78

Sk Habo

ORDFÖRANDE
Peter Edman
ordforande@skhabo.se
070-8452470

SEKRETERARE
Annelie Johannessson
0768-760601
annelie.johannesson@hotmail.com

KASSÖR
Tarja Niemäle
0707-367418
leijona_70@hotmail.com

Sk Höglandet

ORDFÖRANDE
Annetth Forsell
Tel 0768-20 00 22
annetthforsell@hotmail.com

SEKRETERARE
Malin Ahlinder
Tel 0764-106354
malinahlinder@gmail.com

KASSÖR
Anita Rosenqvist
Tel 070-820 68 84
anitarosenqvist@hotmail.com

Sk Westbo

ORDFÖRANDE
Juhani Kariniemi
0768-726031
quadratracs@tele2.se

SEKRETERARE
Therese Ravaska
therese.ravaska@hotmail.com
070-0911825

KASSÖR
Annelie Andersson
schaferhundklubbenwestbo@gmail.com
0730 -87 50 25
073-0875025

Sk Jönköping

ORDFÖRANDE
Filip Hegestrand
f.hegestrand@spray.se
Tel 0733-766565

SEKRETERARE
Annelie Damberg
annelie.damberg@telia.com
Tel 0737-171902

KASSÖR
Angela Glennborn
angela_glennborn@hotmail.com
Tel 0703-098777

Schäferdistrikt Stockholm

ORDFÖRANDE
Anna Bodin
Tel 0733-33658
ordforande@sdstockholm.se

SEKRETERARE
Jeanette Hedman
Tel 0709-393839
sekreterare@sdstockholm.se

KASSÖR
Silvana Ahleby
Tel 0706-260727
kassor@sdstockholm.se

Sk Lövsättra

ORDFÖRANDE
Rose Hedman
ordforande.lovsattra@gmail.com
Tel 0709-786088

SEKRETERARE
Marit Lundgren
sekreterare.lovsattra@gmail.com
Tel 070-327 71 60

KASSÖR
Susanna Lövrell
kassor.lovsattra@gmail.com
Tel 0708-461095

Sk Stjärnborg

ORDFÖRANDE
Anna Bodin
0703-336058
annamariebodin@hotmail.com

SEKRETERARE
Christina Koeleman
0707-516353
christinamatsson@yahoo.se

KASSÖR
Linda Nyberg
073-977 99 18
linda_nyberg82@hotmail.com

Schäferdistrikt Sörmland

ORDFÖRANDE
Jarmo Heiskanen
0708-861184
aengsbacken@hotmail.com

SEKRETERARE
Inger Nordström
0707-558332
inger.Nordstrom@dbschenker.com

KASSÖR
Rose-Marie Pettersson Eisfeldt
070-3411159
exanos@telia.com

Sk Åker

ORDFÖRANDE
Jarmo Heiskanen
aengsbacken@hotmail.com
0708-888684

SEKRETERARE
Kattis Ehrlander
aengsbacken@hotmail.com
0709-206270  

KASSÖR
Inger Nordström
inger54n@hotmail.com
0707-558332

Sk Eskilstuna

ORDFÖRANDE
Juhani Lamminen
070-355 47 66 
lagunens@telia.com

SEKRETERARE
Inger Nilsson
070-659 64 75
nackrosens.kennel@telia.com

KASSÖR
Leif Hjälm
076-6334952
leifhjalm@gmail.com

Schäferdistrikt Värmland

ORDFÖRANDE
Therese Steen

Tel 0702-359846
therese_steen@hotmail.com

SEKRETERARE
Marita Höglund
Tel 0761 – 2743 38
maritahoglund@live.se

KASSÖR
Mats Höglund
Tel 0722-145918
matshoglund@live.se

Sk Solsta

ORDFÖRANDE
Therese Steen

Tel 0702-359846
therese_steen@hotmail.com

SEKRETERARE
Marita Höglund
Tel 0761 – 274338
maritahoglund@live.se

KASSÖR
Mats Höglund
Tel 0722-145918
matshoglund@live.se

Schäferdistrikt Västmanland

ORDFÖRANDE
Martin Hallengren
Tel 0703-418105
essibo14@gmail.com

SEKRETERARE
Laila Sundin
Tel 0737-308121
lailasundin112@gmail.com

KASSÖR
Lena Sönnerqvist
Tel 0709-164730
kassor@skenkoping.se

Sk Enköping

ORDFÖRANDE
Martin Hallengren
Tel 0703-418105
essibo14@gmail.com

SEKRETERARE
Laila Sundin
Tel 0737-308121
lailasundin112@gmail.com

KASSÖR
Lena Sönnerqvist
Tel 0709-164730
kassor@skenkoping.se

Sk Kungsör

ORDFÖRANDE
Rolf Lindh
070-217 23 38
rolf-lindh@telia.com

SEKRETERARE
Malin Berntzen
079-3339503
malin.berntzen@live.se

KASSÖR
Jane Nilsson
073-4040624
jane-nilsson@spray.se

Schäferdistrikt Västra

Ordförande:
Madeleine Andrén
Tel 0700-915032
ordforande@sdvastra.se

Sekreterare:
Linda Wahlström Andersson
Tel 0709-827007
liwaan72@gmail.com

Kassör:
Ulla Britt Ledin
Tel 0739-685101
kassor@sdvastra.se  

Sk Halmstad

ORDFÖRANDE
Carina Dahlhielm
 0707-562035
skhalmstad@gmail.com

SEKRETERARE
Bengt Rosén
0705-582374

KASSÖR
Stefan Dahlhielm
070-6181726
skhalmstad@gmail.com

Sk Warberg

ORDFÖRANDE
Veronika Axelsson
Tel 0734-266835
axelsson.veronika5@gmail.com

SEKRETERARE
Nicklas Strömberg
Tel 0725-663339
niclas.stromberg@vattenfall.com

KASSÖR
Ingela Larsson
Tel 0705-314506
ingela.larsson_1@telia.com

Sk Uddevalla

ORDFÖRANDE
Klaus Ostheller
ordforande@skuddevalla.se
0703-985047

SEKRETERARE
Henrik Lind
sekreterare@skuddevalla.se
0706-506706

KASSÖR
Ingegerd Ostheller
kassor@skuddevalla.se
0703-900371

Sk Björnåsen

ORDFÖRANDE
Carina Jönsson
Tel 0705-657151
carina.kustmarkens@telia.com

SEKRETERARE
Annelie Friberg
Tel 0767-876366
nellie6366@hotmail.se

KASSÖR
Rolf Karlsson
Tel 0702-072202
rolf.k.karlsson@telia.com

Sk Åsaka

ORDFÖRANDE
Tomas Karlsson
0707-817898
topdogtomas@gmail.com

SEKRETERARE
Agnetha Bergvall
0707-817874
rabackens@gmail.com 

KASSÖR
Eva-Gun Karlsson
0707-707475
evagun.karlsson61@gmail.com 

Sk Romelanda

Ordförande
Reino Oskarsson
Tel 0703-25 00 26
elisabeth@hedeforsen.se

Sekreterare
Pia Kjärhus
Tel 070-691 76 25
sekreterare@skromelanda.se

Kassör
Pernilla Utter
Tel 070- 840 78 10
kassor@skromelanda.se

Schäferdistrikt Östergötland

ORDFÖRANDE
Ulf Landberg
Tel 0738-396255
ulflandberg@gmail.com

SEKRETERARE
Sara Sandberg
Tel 0736-565969
s.sandberg86@gmail.com

KASSÖR
Annelie Bergman
Tel 0735-707311
jan.bergman.mjolby@telia.com

Sk Motala

ORDFÖRANDE
Ulf Landberg
Tel 0738-396255
ulflandberg@gmail.com

SEKRETERARE
Sara Sandberg
Tel 0736-565969
s.sandberg86@gmail.com

KASSÖR
Annelie Bergman
Tel 0735-707311
jan.bergman.mjolby@telia.com

Schäferdistrikt Övre Norrland

ORDFÖRANDE
Marie Nicolaysen
marie.nicolaysen37@gmail.com
Tel 070-6740158

SEKRETERARE
Veronika Karlsson
veronika_karlsson@hotmail.com
Tel 0706-009619

KASSÖR
Torbjörn Edvall
tobbe@edvalls.se
Tel 0705-650797

Sk Skellefteå

ORDFÖRANDE
Sven-Erik Wahlberg
0705-364245
woxbjuck1@gmail.com

SEKRETERARE
Nina Eriksson
0702-882340
sekriterare.sch.ske@gmail.com

KASSÖR
Nils Olofsson
0705-488583
nisse1981@hotmail.com

Sk Umeå

ORDFÖRANDE
Thomas Larsson
info@quattrogarden.com
Tel 0706-315857

SEKRETERARE
Åsa Johansson
asa.johansson@me.com
Tel 0703-389960

KASSÖR
Lars Brändström
lars.brandstrom@hotmail.se
Tel 0705-371018