Här finner du lokala Schäferhundklubbar i hela Sverige. klicka på klubbens namn så kommer du till deras hemsida.
Schäferhundklubben är uppdelad i distrikt och lokalklubbar.

Schäferdistrik Gotland

ORDFÖRANDE
Lina Johansson
linahastochhund@hotmail.com
0739-694762

SEKRETERARE
Anette Rindros
anette.rindros@outlook.com
0735-535730

KASSÖR
Urban Boberg
urbanboberg@telia.com
0762-305459

Schäderdistrikt Gävleborg

ORDFÖRANDE
Patric Englund
patric.englund@sjolins-smide.se
070-332 44 02

SEKRETERARE
Annika Andersson
sekreterare@sdgavleborg.se
076-163 27 99

KASSÖR
Lena Nielsen
lenanielsen66@hotmail.com
070-645 11 43

Sk Gefle

ORDFÖRANDE
Birgitta Andersson
birgitta.olovsson@telia.com
070-615 49 07

SEKRETERARE
Malin Slåtteby
malins1976@hotmail.com
070-284 76 46

KASSÖR
Anna Nolén
kassor@skgefle.se
070-395 09 07

Schäferdistrikt Mellan Norrland

ORDFÖRANDE
Gunnel Crona
akjas@telia.com
0611-60043

SEKRETERARE
Linda Jansson
lindajansson71@hotmail.com
070-2405544

KASSÖR
Lennart Högel
lennart.hogel@telia.com
0611-27080

Sk Härnösand

ORDFÖRANDE
Lennart Högel
lennart.hogel@telia.com
0611 – 270 80

KASSÖR
Kjell Näslund
kjell.naeslund@home.se
0611 – 243 28

SEKRETERARE
Gunnel Crona
akjas@telia.com
0611-60043

Schäferdistrikt Närke

ORDFÖRANDE 
Lars-Göran Larsson
070-63 86 696
observan@telia.com

SEKRETERARE
Ingrid Hansson
070-83 89 255
rinjas.ingrid@swipnet.se

KASSÖR 
Magnus Lundgren
070-21 29 420
muffmagnusror@gmail.com

Sk Hagatorp

ORDFÖRANDE 
Lars-Göran Larsson
070-63 86 696
observan@telia.com

SEKRETERARE
Helen Henriksson
070-3906329

KASSÖR
Anne Nieminen
070-721 84 08

Schäferdistrikt Skaraborg

ORDFÖRANDE
Mona Djurfeldt
Tel 0767-086525

SEKRETERARE
Annika Ludvigsson

KASSÖR
Frida Larsson
Tel 0512-211 45

Sk Vårgårda

ORDFÖRANDE
Mona Löf .D 
skvargarda@k9-sport.com

SEKRETERARE
Daniel Nilsson
daniel@k9-sport.com
070-5431091

KASSÖR
Frida Larsson
skvargarda@k9-sport.com
072-2012778

Sk Såtenäs

ORDFÖRANDE
Eva Köhlström
wankenobi@passagen.se
0706-38 36 32

SEKRETERARE
Camilla Jansson
0723-097963
ulvgarden@telia.com

KASSÖR
Joachim Siesing
jockelidkoping@hotmail.com
0709-56 37 41

Schäferdistrikt Skåne/Blekinge

ORDFÖRANDE
Patrik Frendin
070-661 10 09
ordforande.sd.sb@gmail.com

SEKRETERARE
Anna-Lena Håkansson
sekreterare.sd.sb@gmail.com

KASSÖR
Anders Odhner
0768-7712 78
anders.odhner@gmail.com

Sk Sturup

SEKRETERARE
Thomas Hedin
0761-264582 
btkh.btkh@gmail.com

ORDFÖRANDE
Sven Kronvall
0706-249441
bimbo1929@hotmail.com

KASSÖR
Susanne Aspelin
0734-355788
voijne@yahoo.se

Sk Åstorp

ORDFÖRANDE
Bengt Andersson
b_b.andersson@telia.com

SEKRETERARE
Eva Hammarbäck
eva@hammarbeck.se

KASSÖR
Mikael Olsson
mikael_ohlsson@live.se

Sk Stehag

ORDFÖRANDE
Daniel Strandberg
info@strandbergnilsen.se
0708-550681

SEKRETERARE
Håkan Håkansson
hakansson2005@gmail.com
0413-541129, 0703-349128

KASSÖR
Kjell Hellqvist
kjell.a.hellqvist@gmail.com
046-55198, 0702-021195

Sk Listerby

ORDFÖRANDE
Roland Björkquist
panyx@live.com
0733-581738

SEKRETERARE
Fredrik Axelsson
fiff0513@hotmail.com
0734-475122

KASSÖR
Sten Henningsson
sten.henningsson@gmail.com
0705-145822

Sk Hässle

ORDFÖRANDE
Patrik Frendin
ordforande.skhassle@gmail.com
0706-611009

SEKRETERARE
Rebecka Frendin
sekreterare.skhassle@gmail.com
0734-020231

KASSÖR
Anders Odhner
kassor.skhassle@gmail.com
0768-771278

Schäferdistrikt Småland

ORDFÖRANDE
Björn Forsell
bjornforsell@hotmail.com
076 – 928 21 00

SEKRETERARE
Annica Pettersson
annicap1967@hotmail.com
070 – 538 12 21

KASSÖR
Astrid Olsson
073 – 061 77 31

Sk Alvesta

ORDFÖRANDE
Ursula Sagebrant
ordforande@skalvesta.se

SEKRETERARE
Anette Berglund
sekreterare@skalvesta.se
0761- 84204

KASSÖR
Martina Öhrn
kassor@skalvesta.se
0707 – 165 442

Sk Hok

ORDFÖRANDE
Annica Pettersson
0705-381221
annicap1967@hotmail.com

SEKRETERARE
Erica Andersson
kesandersson@hotmail.com
073-062 73 32

KASSÖR
Pernilla Carlstein Nordin
pernilla.c.nordin@gmail.com
070-564 57 78

Sk Habo

ORDFÖRANDE
Peter Edman
ordforande@skhabo.se
070-8452470

SEKRETERARE
Annelie Johannessson
0768-760601
annelie.johannesson@hotmail.com

KASSÖR
Tarja Niemäle
0707-367418
leijona_70@hotmail.com

Sk Höglandet

ORDFÖRANDE
Annetth Forsell
0768-20 00 22
annetthforsell@hotmail.com

SEKRETERARE
Annelie Bergman
073-570 73 11
jan.bergman.mjolby@telia.com

KASSÖR
Anita Rosenqvist
070-820 68 84
anitarosenqvist@hotmail.com

Sk Westbo

ORDFÖRANDE
Juhani Kariniemi
0768-726031
quadratracs@tele2.se

SEKRETERARE
Therese Ravaska
therese.ravaska@hotmail.com
070-0911825

KASSÖR
Annelie Andersson
schaferhundklubbenwestbo@gmail.com
0730 -87 50 25
073-0875025

Schäferdistrikt Stockholm

ORDFÖRANDE
Nicklas Björkblom
0706-520915
nicklas.bjorkblom@besab.se

SEKRETERARE
Josefina Bahlenberg Jansrudvangen
0707-367072
josefina.jansrudvangen@gmail.com

KASSÖR
Christina Forsell
0761-861021
christinaforsell1@gmail.com

Sk Lövsättra

ORDFÖRANDE
Maria Enryd
ordforande.lovsattra@gmail.com
070-544 39 04

SEKRETERARE
Marit Lundgren
sekreterare.lovsattra@gmail.com
070-327 71 60

KASSÖR
Charlott Andersson
kassor@sklovsattra.se
070-433 77 32

Sk Stjärnborg

ORDFÖRANDE
Anna Bodin
0703-336058
annamariebodin@hotmail.com

SEKRETERARE
Christina Koeleman
0707-516353
christinamatsson@yahoo.se

KASSÖR
Linda Nyberg
073-977 99 18
linda_nyberg82@hotmail.com

Schäferdistrikt Sörmland

ORDFÖRANDE
Jarmo Heiskanen
0708-861184
aengsbacken@hotmail.com

SEKRETERARE
Inger Nordström
0707-558332
inger.Nordstrom@dbschenker.com

KASSÖR
Rose-Marie Pettersson Eisfeldt
070-3411159
exanos@telia.com

Sk Åker

ORDFÖRANDE
Jarmo Heiskanen
aengsbacken@hotmail.com
0708-888684

SEKRETERARE
Kattis Ehrlander
aengsbacken@hotmail.com
0709-206270  

KASSÖR
Inger Nordström
inger54n@hotmail.com
0707-558332

Sk Eskilstuna

ORDFÖRANDE
Juhani Lamminen
070-355 47 66 
lagunens@telia.com

SEKRETERARE
Inger Nilsson
070-659 64 75
nackrosens.kennel@telia.com

KASSÖR
Leif Hjälm
076-6334952
leifhjalm@gmail.com

Schäferdistrikt Värmland

ORDFÖRANDE
Mats Höglund
0722 – 14 59 18
matshoglund@live.se

SEKRETERARE
Marita Höglund
0761 – 27-43 38
maritahoglund@live.se

KASSÖR
Therése Steen
0702 – 35 98 46
therese_steen@hotmail.com

Sk Solsta

ORDFÖRANDE
Carina Hall-Eriksson
0703 – 56 27 40
carinahalleriksson@gmail.com

SEKRETERARE
Mats Höglund
0722 – 14 59 18
matshoglund@live.se

KASSÖR
Leif Eriksson
0705 – 81 34 50
leif.g.eriksson@bahnhof.se

Schäferdistrikt Västmanland

ORDFÖRANDE
Martin Hallengren
0703-418105
essibo14@gmail.com

SEKRETERARE
Laila Sundin
0737-308121
lailasundin112@gmail.com

KASSÖR
Lena Sönnerqvist
0709-164730
kassor@skenkoping.se

Sk Enköping

ORDFÖRANDE
Martin Hallengren
0703-418105
essibo14@gmail.com

SEKRETERARE
Laila Sundin
0737-308121
lailasundin112@gmail.com

KASSÖR
Lena Sönnerqvist
0709-164730
kassor@skenkoping.se

Sk Kungsör

ORDFÖRANDE
Rolf Lindh
070-217 23 38
rolf-lindh@telia.com

SEKRETERARE
Malin Berntzen
079-3339503
malin.berntzen@live.se

KASSÖR
Jane Nilsson
073-4040624
jane-nilsson@spray.se

Schäferdistrikt Västra

Ordförande:
Madeleine Andrén
0700-915032
ordforande@sdvastra.se

Sekreterare:
Linda Wahlström Andersson
0709-827007
liwaan72@gmail.com

Kassör:
Ulla Britt Ledin
0739-685101
kassor@sdvastra.se      

Sk Halmstad

ORDFÖRANDE
Carina Dahlhielm
 0707-562035
skhalmstad@gmail.com

SEKRETERARE
Bengt Rosén
0705-582374

KASSÖR
Stefan Dahlhielm
070-6181726
skhalmstad@gmail.com 

Sk Warberg

ORDFÖRANDE
Joanne Winquist
0709-770343
fam.winquist@telia.com

SEKRETERARE
Catarina Torsson
0705-314506
catta.a@hotmail.com

KASSÖR
Veronika Axelsson
073-4266835
axelsson.veronika5@gmail.com

Sk Uddevalla

ORDFÖRANDE
Klaus Ostheller
ordforande@skuddevalla.se
0703-985047

SEKRETERARE
Henrik Lind
sekreterare@skuddevalla.se
0706-506706

KASSÖR
Ingegerd Ostheller
kassor@skuddevalla.se
0703-900371

Sk Björnåsen

ORDFÖRANDE
Carina Jönsson
0705-657151
carina.kustmarkens@telia.com

SEKRETERARE
Anneli Friberg
0767-876366
nellie6366@hotmail.se

KASSÖR
Rolf Karlsson
0702-072202
rolf.k.karlsson@telia.com

Sk Åsaka

ORDFÖRANDE
Tomas Karlsson
0707-817898
topdogtomas@gmail.com

SEKRETERARE
Agnetha Bergvall
0707-817874
rabackens@gmail.com 

KASSÖR
Eva-Gun Karlsson
0707-707475
evagun.karlsson61@gmail.com 

Schäferdistrikt Östergötland

ORDFÖRANDE
Eva Berggren
0763-253799
faxcanero@hotmail.com

SEKRETERARE
Ulf Landberg
0706-416255
zzzulf70@yahoocom

KASSÖR
Jaqueline Hjärtström
0733-263058
jaqueline.hjartstrom@comhem.se

Sk Motala

ORDFÖRANDE
Ulf Landberg
0738-396255
ulflandberg@gmail.com

SEKRETERARE
Maria Petersson
0723-194414
ewymaria@telia.com

KASSÖR
Annelie Bergman
0735-707311
jan.bergman.mjolby@telia.com

Schäferdistrikt Övre Norrland

ORDFÖRANDE
Marie Nicolaysen
marie.nicolaysen@telia.com
070-6740158

SEKRETERARE
Åsa Johansson
asa.johansson@motorcentralenumea.se
070-3389960

KASSÖR
Torbjörn Edvall
tobbe@edvalls.se
070-5650797

Sk Skellefteå

ORDFÖRANDE
Sven-Erik Wahlberg
0705-364245
woxbjuck1@gmail.com

SEKRETERARE
Nina Eriksson
0702-882340
sekriterare.sch.ske@gmail.com

KASSÖR
Nils Olofsson
0705-488583
nisse1981@hotmail.com

Sk Umeå

ORDFÖRANDE
Thomas Larsson
info@quattrogarden.com
070-6315857

SEKRETERARE
Åsa Johansson
sekreterare@skumea.se
070-3389960

KASSÖR
Lars Brändström
lars.brandstrom@hotmail.se
070-5371018